Stanovy Cechu podlahářů ČR
Stanovy cechu schválené 31. března 2022
§ I. Úvodní ustanovení
- Název: Cech podlahářů ČR z.s. (dále jen Cech).
- Sídlo: Praha.
- Identifikační číslo, IČO: 69058776.
- Cech je vedený jako spolek u Městského soudu v Praze, spisová značka L 8655
- Cech vznikl 31. prosince 1997. Trvání Cechu není časově omezeno.
- Cech je reprezentantem své členské základny a je jejím koordinačním centrem. Cech není vůči svým členům stupněm řízení a nezasahuje do jejich pravomocí.
- Cech je právnickou osobou, vystupuje v právních vztazích svým jménem a nese odpovědnost z těchto vztahů vyplývajících. Členové neručí za dluhy Cechu. Zisk z činnosti lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy Cechu.
- Hospodaření Cechu se řídí platnou legislativou, stanovami a usneseními valné hromady a představenstva. Hlavní příjmy Cechu tvoří především členské příspěvky, dotace, dary, které jsou doplněny o příjmy z vedlejší hospodářské činnosti spočívající v podnikání podporující účel a činnost Cechu.
- Právo podepisovat se jménem Cechu má prezident a viceprezident (každý samostatně).
§ II. Účel Cechu
Účelem a posláním Cechu je propagace podlahářského řemesla, obnovení stavovské cti, prosazování a hájení podnikatelských, zaměstnavatelských a profesních zájmů svých členů a vytváření optimálních podmínek v podnikání, ve stavebnictví a ve vzdělávání mládeže a dospělých.
§ III. Činnost Cechu
- Umožňuje zájmovým subjektům sdružit se v prestižní profesní organizaci, která je členem renomovaných komor a svazů.
- Přispívá k prosazení svých členů na stavebním trhu jak v České republice, tak i dalších zemích a působí na své členy tak, aby svojí činností, zejména pak kvalitou odvedené práce, bylo jméno Cechu vždy vyslovováno s respektem a uznáním.
- Zasazuje se o zvýšení autority a prestiže podlahářského oboru a řemesla.
- Iniciativně se podílí na tvorbě a zdokonalování zákonů a dalších právních předpisů, které ovlivňují podnikání. Usiluje o zjednodušení a sjednocení příslušných předpisů včetně snížení administrativní zátěže.
- Spolupracuje při tvorbě a změnách technických norem a pravidel správné praxe souvisejících s podlahářstvím.
- Definuje, reprezentuje, podporuje a prosazuje zaměstnavatelské, podnikatelské a profesní zájmy svých členů v dialogu s oběma komorami Parlamentu České republiky a vládou České republiky, odbory, politickými stranami, orgány státní a veřejné správy, iniciativami, hnutími apod. na národní i mezinárodní úrovni.
- Koordinuje přístup svých členů k řešení problémů, formuluje společná stanoviska a systémově je ovlivňuje jak účastí ve veřejné diskusi, v tisku a odborných časopisech, tak předkládáním vlastních návrhů a intervencí.
- Zajišťuje pro své členy potřebné informace z podnikatelské, zaměstnavatelské a profesní sféry, které jim předává např. prostřednictvím svých internetových stránek, digitálních nosičů nebo tištěných zpravodajů či publikací.
- Spolupracuje se školskými zařízeními na výchově nových podlahářů a vytváří podmínky pro praktickou výuku řemesla, podporuje zvyšování odborné kvalifikace pedagogů a celoživotní vzdělávání dospělých či jejich doškolování na nové techniky a technologie.
- Pořádá a organizuje konference, semináře, přednášky, veletrhy, soutěže, ankety, prezentace nových technologií a materiálů a další podobné akce zaměřené na problematiku v podlahářském oboru.
- Prezentuje své členy na vybraných veletrzích, výstavách, konferencích a odborných seminářích v tuzemsku i v zahraničí, organizuje společné veletržní expozice a podílí se na doprovodných programech.
- Vystupuje ve prospěch odborných zájmů a potřeb podlahářského oboru, zvyšuje jeho odbornou úroveň, zejména činností expertních komisí, publikačními a vzdělávacími aktivitami.
- Zastupuje zájmy svých členů v mezinárodních podnikatelských a zaměstnavatelských spolcích a plní povinnosti z toho vyplývající. Napomáhá navazovat přímé styky našich a zahraničních podnikatelských subjektů.
- Spolupracuje s dalšími zaměstnavatelskými, podnikatelskými i profesními organizacemi působícími v České republice.
- Sleduje světové trendy i rozvoj podlahářství, z dostupných údajů analyzuje stav oboru a získané poznatky využívá při své analytické činnosti. Poznatky popularizuje a rozšiřuje tak, aby mohly být členy Cechu účelně využívány pro jejich současnou i budoucí orientaci v oboru a problematice.
§ IV. Členství
- Členství v Cechu je dobrovolné.
- Členství může být přidružené, řádné a čestné. V rámci členství mohou být představenstvem vytvořeny/rušeny sekce.
- Členem Cechu se může stát OSVČ nebo právnická osoba:
- působící v podlahářském oboru, popř. navazujících služeb
- která nemá podnikatelský charakter, má o členství zájem a její členství bude Cechu ku prospěchu (škola, instituce apod.)
- Přidruženým členem je nově přijatá OSVČ nebo právnická osoba a to 12 zkušebních měsíců, po sobě jdoucích, od vzniku členství. Informace o zkušební době s termínem ukončení bude uvedena u jeho cechovního zápisu na internetových stránkách.
- Řádným členem se stane:
- přidružený člen, kterému skončila zkušební doba
- OSVČ nebo právnická osoba, která zkušební dobu uvedenou u přidruženého členství nahradí písemným souhlasným stanoviskem statutárních zástupců tří stávajících řádných členů Cechu.
- Čestným členem se může stát osobnost, která se významně podílí či podílela na rozvoji nebo činnosti Cechu, popř. na rozvoji podlahářského řemesla a oboru.
§ V. Vznik členství
- Zájemce o členství vyplní příslušnou přihlášku na internetových stránkách Cechu.
- Představenstvo u nového zájemce ověřuje poskytnuté informace a v rámci kvalifikovaného rozhodnutí zohledňuje např.:
- dodržování technologických postupů, technických norem a pravidel správné praxe
- účast na školení týkající se stavební chemie, podlahovin
- rozsah nabízených služeb v rámci oboru
- reference z působení v oboru od klientů a členů Cechu
- Členství v Cechu vzniká po schválení představenstvem, a to dnem uhrazení členského příspěvku.
- Členské příspěvky se řídí směrnicí, kterou schvaluje valná hromada.
- Certifikát členství obdrží pouze řádní členové.
- Na základě návrhu člena Cechu představenstvo rozhodne usnesením o propůjčení čestného členství, které je bezplatné.
- Kdo se uchází o členství v Cechu, projevuje tím vůli být vázán stanovami od okamžiku, kdy se stane členem Cechu.
- Seznam členů je veřejný a je zpřístupněn na internetových stránkách Cechu. Zápis provede Cech na základě informací uvedených v přihlášce. Výmaz zápisu provede Cech bez zbytečného odkladu po zániku členství.
§ VI. Zánik členství
- Členství zanikne, pokud člen nezaplatí členský příspěvek ani v přiměřené lhůtě určené Cechem dodatečně ve výzvě k zaplacení, ačkoli byl na tento následek ve výzvě upozorněn.
- Členství v Cechu zaniká dále vystoupením nebo vyloučením.
- Vystoupením na základě žádosti člena, ve které není nutné uvádět důvody, a to dnem doručení do úřadu Cechu. Úřad potvrdí přijetí žádosti.
- O vyloučení člena rozhoduje představenstvo na základě zjištění, že člen závažně porušil povinnost vyplývající z členství a v přiměřené lhůtě nezjednal nápravu. Za závažné porušení se považuje např. poškození jména Cechu, nerespektování rozhodnutí orgánů Cechu, využívání služeb Cechu bez jejich úhrady, porušování podnikatelské etiky, neuhrazené závazky u člena Cechu více jak 60 dnů po splatnosti, porušování práv spotřebitele nebo nedodržování pravidel správné praxe, technologických postupů a technických norem. Rozhodnutí o vyloučení se doručí vyloučenému členu.
- Čestné členství odebírá představenstvo usnesením.
- V případě zániku členství nemá člen majetková ani jiná práva vůči Cechu.
§ VII. Práva řádných, přidružených a čestnýchčlenů
- Řádný člen má zejména právo:
- vollit a být volen do orgánů Cechu
- být informován o činnosti Cechu, účastnit se jeho aktivit a přispívat iniciativními návrhy
- účastnit se zasedání valné hromady, hlasovat na ní, požadovat a dostat vysvětlení k záležitostem týkajících se Cechu, uplatňovat návrhy a protinávrhy, být seznámen s výsledkem hospodaření a stavem finančních prostředků Cechu
- využívat služeb Cechu
- aktivně se zapojit do činnosti Cechu např. formou expertních komisí
- na základě podepsané smlouvy/licence používat jako referenční a propagační argument označení „Člen Cechu podlahářů ČR“ a logo Cechu
- Řádný člen má za povinnost:
- spolupracovat na plnění činnosti Cechu
- dodržovat stanovy včetně vnitřních předpisů Cechu
- respektovat rozhodnutí přijatá orgány Cechu
- platit členské příspěvky a za služby včas a ve správné výši
- informovat orgány Cechu o své činnosti v souvislosti s jeho členstvím v Cechu
- prosazovat a vysvětlovat na veřejnosti stanoviska Cechu, pokud vystupuje jménem Cechu
- Přidružený člen má stejná práva a povinnosti jako řádný člen kromě práva viz. § VII. bod 1a) a 1f) stanov Cechu.
- Čestný člen se může na základě pozvání účastnit jako host valných hromad, jednání orgánů a expertních komisí s hlasem poradním.
- V případě neplnění členských povinností, a to ani po výzvě k nápravě, má představenstvo pravomoc omezit práva člena až do doby sjednání nápravy.
§ VIII. Orgány Cechu
- Nejvyšším orgánem je valná hromada.
- Statutárním kolektivním orgánem je představenstvo.
- Každý člen Cechu nebo ten, kdo na tom má zájem hodný právní ochrany, může navrhnout soudu, aby rozhodl o neplatnosti rozhodnutí orgánu Cechu pro jeho rozpor se zákonem nebo se stanovami, pokud se neplatnosti nelze dovolat u orgánů Cechu.
- Orgány Cechu mohou přijímat svá rozhodnutí také per rollam (mimo zasedání). Takový návrh k rozhodnutí musí obsahovat alespoň návrh usnesení, podklady potřebné pro jeho posouzení a údaj o lhůtě, ve které se má člen orgánu vyjádřit (min. 15 dnů). Hlasování členů orgánů Cechu bude platné, pakliže se člen vyjádří s uvedením dne, měsíce a roku, kdy bylo vyjádření učiněno, podepíše jej vlastní rukou (povinnost ověření podpisu není stanovena), a to na listině obsahující plné znění návrhu rozhodnutí. Při hlasování per rollam je rozhodnutí/usnesení přijato, pokud se pro jeho přijetí vysloví nadpoloviční většina všech členů orgánu Cechu.
§ IX. Valná hromada
- Valnou hromadu svolává k zasedání představenstvo jedenkrát v kalendářním roce.
- Zasedání valné hromady se svolá vhodným způsobem 30 dnů před jeho konáním. Pozvánka musí obsahovat místo, čas a pořad zasedání.
- Valná hromada je schopna usnášet se za účasti většiny členů Cechu. Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení, každý člen má jeden hlas. Hlasuje se aklamací, pokud není rozhodnuto jinak.
- Podklady k zasedání zajišťuje představenstvo a řádným členům je zprostředkuje prostřednictvím mailové pošty nebo svých internetových stránek minimálně 14 dnů před konáním zasedání.
- Představenstvo má za povinnost svolat zasedání valné hromady také z podnětu alespoň třetiny členů Cechu a to do 30 dnů od doručení podnětu.
- Valná hromada:
- určuje hlavní zaměření Cechu
- rozhoduje o změně stanov
- schvaluje výsledek hospodaření
- rozhoduje o zrušení Cechu s likvidací nebo o jeho přeměně
- volí a odvolává členy představenstva
- schvaluje volební řád
- hodnotí činnost představenstva, schvaluje odměny pro jeho členy (návrh předkládá prezident)
- schvaluje rozpočet,
- schvaluje výši členských příspěvků
- rozhoduje o dalších otázkách, které si vyhradila k rozhodnutí
- Zasedání valné hromady:
- Valné hromadě předsedá a zasedání řídí prezident Cechu, pokud představenstvo nerozhodne jinak. Předsedající valné hromady zajistí sepsání prezenční listiny, ve které musí být vedle názvu člena uvedeno jméno účastníka a podpis přítomného.
- Prezenční listinu, jejíž součástí jsou plné moci účastníků v případě, že se zasedání nebude účastnit kontaktní osoba člena, potvrzuje svým podpisem předsedající valné hromady, který vyhlásí, zda je zasedání usnášeníschopné.
- Když je zasedání usnášeníschopné předsedající valné hromady navrhne zapisovatele, dva ověřovatele a odpovídající počet skrutátorů. Z jednání se pořizuje přehled usnesení a zápis, který obsahuje místo, dobu konání, popis projednávaných bodů programu, rozhodnutí valné hromady s uvedením výsledku hlasování (schváleno – neschváleno, v případě rovnosti je rozhodující hlas předsedajícího valné hromadě). Představenstvo zabezpečuje vyhotovení přehledu usnesení a zápisu do 30 dnů od ukončení zasedání a vhodným způsobem je doručí všem členům. Dokumenty podepisuje předsedající valné hromady a zapisovatel, správnost potvrzují ověřovatelé. Dokumenty z valných hromad se archivují po celou dobu trvání Cechu a jsou k nahlédnutí v úřadu Cechu.
- V případě, že valná hromada není usnášeníschopná, předsedající vyhlásí náhradní valnou hromadu, která bude začínat 15 minut od té původní. Náhradní valná hromada je usnášeníschopná za libovolného počtu členů.
- Rozhodnutí valné hromady může být z časových důvodů provedeno per rollam.
§ X. Představenstvo
- Představenstvo je kolektivním statutárním orgánem Cechu. Řídí činnost Cechu a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou zákonem nebo stanovami vyhrazeny jinému orgánu Cechu.
- Představenstvo má 7 členů, kteří jsou voleni a odvoláváni valnou hromadou. Funkční období člena představenstva je pětileté, výkon funkce však neskončí dříve, než je zvolen nebo kooptován jiný člen představenstva. Opětovná volba je možná.
- Představenstvo volí ze svého středu prezidenta a viceprezidenta. Členství v představenstvu je nezastupitelné. Opětovná volba je možná.
- Představenstvo určí osobu, která bude pověřena kontrolou hospodaření Cechu.
- V případě, kdy počet členů představenstva z důvodu osobní rezignace, smrti, ukončení členství v Cechu nebo odvolání klesne pod polovinu má představenstvo povinnost kooptovat další členy. Nejbližší valná hromada následně potvrdí kooptované nebo do představenstva zvolí jiné kandidáty.
- Prezident svolává představenstvo minimálně 2x ročně, v případě potřeby častěji. Představenstvo je povinno se sejít do 14 dnů, požádá-li o to prezidenta kterýkoliv člen představenstva.
- Představenstvo je usnášeníschopné, je-li přítomna nadpoloviční většina jeho členů a mezi nimi je prezident nebo viceprezident. Usnesení přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení. Každý člen má jeden hlas. Při rovnosti hlasů je rozhodující hlas prezidenta a v jeho nepřítomnosti hlas viceprezidenta.
- Představenstvo může zřizovat stálé nebo krátkodobé expertní komise, jejichž členové nemusí být jenom z řad členů Cechu.
- Představenstvo rozhoduje o přijetí a vyloučení člena. Má právo omezit práva člena. Propůjčuje a odebírá čestné členství.
- Představenstvo má právo pozastavit členství firmě, která porušila technické normy, technologické postupy nebo pravidla správné praxe. Pozastavení je představenstvem zrušeno v okamžiku, kdy firma prokáže, že byla sjednána náprava. Pokud firma s pozastaveným členstvím nesjedná nápravu do 3 měsíců od oznámení pozastavení členství, představenstvo rozhodne o jejím vyloučení dle §VI. bod 4 stanov Cechu. Během pozastavení členství bude u cechovního zápisu na internetových stránkách uvedeno „Členství pozastaveno“.
- Představenstvo svolává valnou hromadu, připravuje podklady k zasedání, předkládá Zprávu o činnosti Cechu, návrh rozpočtu, směrnici členských příspěvků a další dokumenty spojené s výkonem orgánu.
- Představenstvo je oprávněno k uzavírání písemných smluv s jinými subjekty v souladu se stanovami a platnými právními předpisy. Spolupracujícím subjektům může představenstvo poskytnout seznam členů zveřejněných na internetových stránkách Cechu.
- Představenstvo je oprávněno zřizovat právnické osoby podnikatelského charakteru nebo vstupovat do nich jako společník za účelem vytváření finančních zdrojů pro Cech.
- Představenstvo odpovídá za správnost hospodaření s finančními prostředky Cechu včetně vedení účetnictví.
- Z jednání představenstva se pořizuje zápis a přehled usnesení. Oba dokumenty obdrží do 14 dnů všichni členové představenstva.
- Na základě rozhodnutí představenstva se Cech může stát členem jiné organizace (svazu, komory apod.).
- Představenstvo jmenuje a odvolává zástupce Cechu v komisích, institucích nebo orgánech právnických osob, jejichž je členem nebo s nimi úzce spolupracuje.
- Představenstvo plní další úkoly, které jsou mu dány valnou hromadou a stanovami Cechu.
- Rozhodnutí představenstva může být z časových důvodů provedeno per rollam.
§ XI. Úřad Cechu
- Představenstvo zřizuje pro zajištění účelu, poslání a činnosti Cechu profesionální úřad.
- Úkolem úřadu je zajišťovat:
- činnosti Cechu po stránce administrativní, technické, organizační a odborné
- řádný chod orgánů a expertních komisí Cechu
- správu majetku Cechu
- úkony, které Cech vykonává na základě smluvního vztahu nebo pověření
- V čele úřadu je ředitel, který ho řídí a odpovídá představenstvu za jeho činnost. Je jmenován a odvoláván představenstvem a je přímo řízen prezidentem. Zúčastňuje se jednání orgánů a dle potřeby expertních komisí Cechu.
- Ředitel je oprávněn podepisovat a zastupovat Cech samostatně ve věcech a úkonech souvisejících s úřadem.
§ XII. Povinnost mlčenlivosti
Členové představenstva, expertních komisí a pracovníci úřadu mají za povinnost zachovat mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dozvěděli v souvislosti se svým působením v Cechu.
§ XIII. Zrušení Cechu
- Valná hromada rozhoduje o zrušení Cechu nebo o jeho přeměně.
- Cech se zruší s likvidací. Za přeměnu je považována fúze nebo rozdělení spolku.
- Ze zákonných důvodů může o zrušení Cechu rozhodnout soud.
§ XIV. Závěrečná ustanovení
- Tyto stanovy nabývají platnosti dnem schválení valnou hromadou a ruší ty předcházející.
- Náležitosti Cechu, které nejsou ve stanovách uvedeny, se řídí příslušnými zákony.
- Schválené změny stanov nebo změny zapsaných údajů ve veřejném rejstříku oznamuje prezident tomu, kdo veřejný rejstřík vede bez zbytečného odkladu.
Schváleno na valné hromadě v Hluboké nad Vltavou, 31. března 2022